Statystyczną kartę wypadku przy pracy Z-KW wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, sporządzonego według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U . Nr 227, poz. 2298), w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy lub na podstawie karty wypadku, sporządzonej według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz. U. Nr 236, poz. 1992). Kopię statystycznej karty wypadku przy pracy pracodawca przechowuje przez 10 lat w dokumentacji dotyczącej wypadków przy pracy.
Formularz
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2019 (poz. 1972)
Wypełnij ONLINE https://raport.stat.gov.pl/gus.ps/login/login.pa
Objaśnienia do wypełniania statystycznej kart wypadku (Z-KW)
Objaśnienia, klasyfikacje i oznaczenia kodowe do wypełnienia statystycznej karty wypadku (Z-KW)
Do kiedy należy wypełnić sprawozdanie Z-KW?
Sprawozdanie Z-KW CZĘŚĆ I należy wypełnić w terminie do 15 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku.
CZĘŚĆ II UZUPEŁNIAJĄCĄ – nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokółu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku – bez względu na to, czy minął okres niezdolności do pracy osoby poszkodowanej, czy nie (liczba dni niezdolności do pracy powinna być wykazana taka, o jakiej pracownik bhp jest poinformowany; może przekraczać 6 miesięcy)
Aby wprowadzić sprawozdanie należy wypełnić wszystkie dostępne pola na wszystkich stronach (od 2 do 4 oraz w kolejnym okresie stronę 5 z częścią uzupełniającą)
- Strona 1 : Informacje o jednostce sprawozdawczej
- Strona 2 : Dane ogólne
- Strona 3 : Pytania od 01 do 14, dotyczące:
- poszkodowanego (od 01 do 07)
- skutków wypadku (znane w momencie wypełniania karty pyt. od 08 do 14)
- Strona 4 : Wypadek i jego przebieg (pytania od 15 do 27)
- Strona 5 : Część II uzupełniająca (pytanie 28 i 29)
Pomoc techniczna GUS
Lista osób do kontaktu w sprawach merytorycznych dot. sprawozdań (w tym elektronicznych), np. obowiązujące terminy, podstawy prawne, zasady sporządzania sprawozdań.
Pomoc techniczną w sprawach Portalu Sprawozdawczego (aktywacja konta, problemy z logowaniem lub odzyskaniem hasła) można uzyskać pod numerem Infolinii Statystycznej 22 279 99 99 czynnej pon.- pt.: godz. 8.00 – 15.00