Zawory bezpieczeństwa są pod pełną kontrolą Urzędu Dozoru Technicznego. Urządzenia ciśnieniowe muszą być starannie kontrolowane, ponieważ nieodpowiednie korzystanie z nich może doprowadzić do wypadku, a takie zdarzenie może prowadzić do śmierci wielu osób. Kotły cieczowe, parowe oraz wytwornice acetylenu mogą ulegać wielu zdarzeniom niepożądanym, z tego powodu też należy zadbać o to, by klienci mieli dostęp do możliwości kontrolowania takich urządzeń. Dbałość o różnorodne urządzenia jest naprawdę ważna i należy na tym się skupić. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej dokładnie opisuje jakie są obowiązki w tej dziedzinie. Przed rozpoczęciem korzystania z danego urządzenia należy taki fakt zgłosić, aby zostało to zaakceptowane przez nadzorców.
Bezpieczeństwo jest bezcenne i to naprawdę ma znaczenie
Inne rozporządzenia też są stosowane. Warto pamiętać o rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu. Dokładne stosowanie przepisów przekłada się na wsparcie i da najlepsze rozwiązania.
Zgodnie o obowiązującym prawem, użytkownik powinien przeprowadzić kontrole zaworów bezpieczeństwa nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy oraz dokonywać wpisów potwierdzających wykonane czynności w przeznaczonej do tego celu książce.
(Dz. U. Nr 135, poz.1269 z 2003 r.)
Bez zezwoleń nie ma użytkowania urządzeń
Konieczne są zezwolenia, dbałość o takie zawory oraz okresowe kontrole działania takiego sprzętu. Klientom warto zaufać w tej mierze i skupić się na działaniach. Solidne przeprowadzanie działań jest naprawdę najważniejsze. Urządzenia ciśnieniowe eksploatuje się wyłącznie wtedy, gdy ich stan techniczny jest bez zarzutu. Wówczas są one dobrze oceniane i mają wysoką wartość. Dobrej klasy urządzenia to podstawa, bez nich byłoby trudno poradzić sobie w życiu. Znak CE oznacza, że dane urządzenie nie musi przechodzić badań odbiorczych.
Badania techniczne są konieczne
Urządzenia podlegają badaniom technicznym i jest to sprawa jak najbardziej oczywista i starannie realizowana. Specjaliści przeprowadzają takie badania i dopuszczają urządzenia do wykorzystania lub wyłączają je z takiego wykorzystania. Dobre urządzenia to podstawa, bez nich nie sposób funkcjonować na co dzień.
Eksploatacja kotłów parowych i cieczowych
Sterowane zawory bezpieczeństwa kotłów parowych lub cieczowych powinny być sprawdzane w terminach określonych w instrukcji ruchowej zaworów, jednak nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.
Eksploatacja zbiorników stałych w instalacjach ziębniczych
Eksploatujący konserwuje zawory bezpieczeństwa i przeprowadza kontrolę ich działania w odstępach czasu określonych w instrukcji eksploatacji, jednak nie dłuższych niż 6 miesięcy dla instalacji amoniakalnych, a dla pozostałych instalacji ziębniczych nie dłuższych niż 12 miesięcy. Eksploatujący dokonuje wpisów potwierdzających wykonanie tych czynności w przeznaczonej do tego celu książce, która może być częścią książki ruchu urządzenia ciśnieniowego.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego dla niektórych urządzeń ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu.