Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Przegląd gaśnic

Podlegają one regularnej kontroli i konserwacji, które są regulowane przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przegląd gaśnic

Urządzenia przeciwpożarowe są niezbędne w każdym budynku użyteczności publicznej. Muszą znaleźć się także na wyposażeniu wszelkiego rodzaju magazynów, hal produkcyjnych i składów do przechowywania różnego rodzaju towarów. Podlegają one regularnej kontroli i konserwacji, które są regulowane przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącymi ochrony budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 roku.

Jak przebiega przegląd gaśnic?

Kontrola i konserwacja gaśnic, nazywana także legalizacją powinna być przeprowadzana nie rzadziej, niż raz w roku. Przeprowadza go wykwalifikowany pracownik posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Podczas tego typu kontroli sprawdzane są przede wszystkim:

  • termin ważności gaśnicy
  • ogólna jej sprawność
  • stan zbiornika i zaworu
  • ciśnienie wewnątrz zbiornika
  • stan i ilość proszku gaśniczego

Po przeprowadzeniu legalizacji przez autoryzowany punkt klient otrzymuje dowody, że odbyła się ona poprawnie. Jeśli jest ona trzymana w warunkach dużej wilgotności lub w sąsiedztwie agresywnych par zaleca się, aby była ona kontrolowana częściej, a najlepiej raz na pół roku. Istnieje także kilka sytuacji, w których należy zlecić przegląd gaśnicy częściej niż w raz roku. Do tych wyjątków należy przede wszystkim:

  • zerwanie plomby
  • użycie jej w jakikolwiek sposób
  • uszkodzenie jej np. po upadku
  • spadek strzałki manometru poniżej bezpiecznego poziomu
  • podejrzenie, że może ona nie działać poprawnie

W większości typów gaśnic konieczna jest wymiana znajdującego się w nich środka gaśniczego raz na 5 lat.

Dlaczego gaśnica powinna być sprawna?

Gaśnica to podstawowe urządzenie, które pomocne jest w momencie wystąpienia pożaru w budynku. Sprawne ich użycie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, dzięki czemu mogą skutecznie pomóc w uratowaniu życia, zdrowia i mienia znajdującego się na terenie budynku. Gaśnice, które przechodzą regularne kontrole i konserwacje zwiększają także ogólne poczucie bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Konieczne jest przeprowadzanie legalizacji nawet urządzeń, które posiadają aktualną gwarancję. Mogą pojawić się bowiem samoistne uszkodzenia i rozszczelnienia. Legalizacja jest także wymogiem koniecznym, który stawiają producenci gaśnic, aby nadal obejmowała je gwarancja. Podobnej kontroli podlegają także hydranty wewnętrzne, których węże ciśnieniowe trzeba sprawdzać raz na 5 lat, aby mieć pewność, że w razie wystąpienia niebezpieczeństwa zadziałają one poprawnie.

Artykuł ten został przygotowany przy współpracy z https://fireproof24.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Odzież ochronna i specjalistyczna — zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników

Odzież ochronna i specjalistyczna — zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników

Dopasowana do rodzaju i miejsca wykonywanych czynności zawodowych odzież robocza

Next
Czym powinien się wyróżniać dobry sklep z odzieżą BHP?

Czym powinien się wyróżniać dobry sklep z odzieżą BHP?

Każde działanie wykonywane w ramach codziennych obowiązków zawodowych powinno

You May Also Like