Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Przegląd gaśnic

Podlegają one regularnej kontroli i konserwacji, które są regulowane przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przegląd gaśnic

Urządzenia przeciwpożarowe są niezbędne w każdym budynku użyteczności publicznej. Muszą znaleźć się także na wyposażeniu wszelkiego rodzaju magazynów, hal produkcyjnych i składów do przechowywania różnego rodzaju towarów. Podlegają one regularnej kontroli i konserwacji, które są regulowane przepisami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącymi ochrony budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 roku.

Jak przebiega przegląd gaśnic?

Kontrola i konserwacja gaśnic, nazywana także legalizacją powinna być przeprowadzana nie rzadziej, niż raz w roku. Przeprowadza go wykwalifikowany pracownik posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Podczas tego typu kontroli sprawdzane są przede wszystkim:

  • termin ważności gaśnicy
  • ogólna jej sprawność
  • stan zbiornika i zaworu
  • ciśnienie wewnątrz zbiornika
  • stan i ilość proszku gaśniczego

Po przeprowadzeniu legalizacji przez autoryzowany punkt klient otrzymuje dowody, że odbyła się ona poprawnie. Jeśli jest ona trzymana w warunkach dużej wilgotności lub w sąsiedztwie agresywnych par zaleca się, aby była ona kontrolowana częściej, a najlepiej raz na pół roku. Istnieje także kilka sytuacji, w których należy zlecić przegląd gaśnicy częściej niż w raz roku. Do tych wyjątków należy przede wszystkim:

  • zerwanie plomby
  • użycie jej w jakikolwiek sposób
  • uszkodzenie jej np. po upadku
  • spadek strzałki manometru poniżej bezpiecznego poziomu
  • podejrzenie, że może ona nie działać poprawnie

W większości typów gaśnic konieczna jest wymiana znajdującego się w nich środka gaśniczego raz na 5 lat.

Dlaczego gaśnica powinna być sprawna?

Gaśnica to podstawowe urządzenie, które pomocne jest w momencie wystąpienia pożaru w budynku. Sprawne ich użycie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, dzięki czemu mogą skutecznie pomóc w uratowaniu życia, zdrowia i mienia znajdującego się na terenie budynku. Gaśnice, które przechodzą regularne kontrole i konserwacje zwiększają także ogólne poczucie bezpieczeństwa wszystkich pracowników. Konieczne jest przeprowadzanie legalizacji nawet urządzeń, które posiadają aktualną gwarancję. Mogą pojawić się bowiem samoistne uszkodzenia i rozszczelnienia. Legalizacja jest także wymogiem koniecznym, który stawiają producenci gaśnic, aby nadal obejmowała je gwarancja. Podobnej kontroli podlegają także hydranty wewnętrzne, których węże ciśnieniowe trzeba sprawdzać raz na 5 lat, aby mieć pewność, że w razie wystąpienia niebezpieczeństwa zadziałają one poprawnie.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wstecz
Rodzaje gaśnic

Rodzaje gaśnic

Rodzaje gaśnic powinny być dostosowane do gaszenia tych grup pożarów, które mogą

Dalej
Formularz wykorzystania resursu

Formularz wykorzystania resursu

Jak należy przeprowadzić ocenę stanu technicznego urządzenia w celu określenia

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ