I. OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA BUDYNKU
- Zabezpieczenie budynku i majątku administrowanego przed pożarami w sposób określony przepisami, zarządzeniami, instrukcjami oraz wytycznymi organów ochrony przeciwpożarowej.
- Zaznajomienie użytkowników z treścią niniejszej instrukcji i dopilnowywanie przestrzegania przepisów w niej zawartych.
- Zarządzenie natychmiastowej naprawy uszkodzonych kominów i przewodów dymowych, bielenia ich oraz dopilnowywanie, aby do kominów nie były, wbijane haki, klamry, gwoździe itp.
- Zaprowadzenie książki wycioru kominów.
- Dopilnowywanie okresowego i właściwego wycioru przewodów dymowych przez osoby do tego upoważnione, utrzymywanie w należytym stanie urządzeń ułatwiających prace kominiarskie (łazy, drabiny, klamry itp.)
- Zawiadamianie Kierownika Zakładu o niewykonaniu wycioru kominów względnie o innych usterkach w czynnościach kominiarskich.
- Wykonywanie wszystkich zarządzeń pokontrolnych, wydanych przez organa ochrony przeciwpożarowej oraz dopilnowywanie ich wykonania przez osoby zainteresowane.
- Przygotowanie na terenie posesji zbiorników lub pojemników wykonanych z mateteriałów niepalnych na popiół, żużel i śmieci.
- Powdowanie dokonywania natychmiastowych uzupełnień, napraw i przeróbek elementów konstrukcyjnych budynku, instalacji i urządzeń mogących, spowodować powstanie pożaru na skutek braków, uszkodzeń lub wadliwego działania.
- Utrzymywanie czystości i porządku na terenie podwórza, na strychach, korytarzach, klatkach schodowych, pomieszczeniach biurowych, laboratoriach, warsztatach i w pomieszczeniach wspólnego użytku.
- Utrzymywanie w należytym stanie sprzętu i urządzeń przeciwpożarowych, znajdujących się na terenie budynku.
- Przestrzeganie, aby hydranty p-pożarowe oraz sprzęt gaśniczy nie były używane do celów gospodarczych.
- Powodowanie, by wszystkie punkty oświetleniowe były zaopatrzone w klosze ochronne, oraz by rozetki w punktach rozdzielczych były zamknięte.
- Przestrzeganie zabezpieczenia szafek, w których znajdują się tablice z bezpiecznikami.
- Przestrzeganie zakazu ustawiania, gromadzenia i przechowywania na klatkach schodowych, korytarzach, piwnicach materiałów, mebli, skrzyń itp. oraz zastawiania wyjść prowadzonych na zewnątrz budynku.
II. OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKÓW BUDYNKÓW ORAZ POMIESZCZEŃ LABORATORYJNYCH, WARSZTATOWY I GOSZPODARCZYCH.
Do obowiązku użytkowników budynku należy:
- Zapoznanie się dokładnie z przepisami przeciwpożarowymi zawartymi w niniejszej instrukcji oraz wykonywanie jej postanowień.
- Utrzymywanie użytkowanych pomierzeń w stanie odpowiadającym postanowieniom niniejszej instrukcji.
- Zawiadamianie administracji budynku o wszystkich zauważonych usterkach mogących spowodować pożar.
- Utrzymywanie wszystkich stanowisk pracy y w należytym porządku i czystości.
W celu uniknięcia powstawania pożarów w pomieszczeniach laboratoryjnych, warsztatowych i gospodarczych – zabrania się:
- Gromadzenia w korytarzach piwnicznych oraz na klatkach schodowych jakichkolwiek przedmiotów w sposób utrudniający przejścia.
- Gromadzenia pod zewnętrznymi ścianami budynków materiałów łatwopalnych.
- Magazynowania w pomieszczeniach nieogniotrwałych płynów łatwopalnych.
- Pozostawiania w pomieszczeniach warsztatowych i laboratoryjnych czyściwa do maszyn oraz natłuszczonych szmat bez zabezpieczenia ich w szczelnie zamkniętych naczyniach blaszanych.
- Gromaczenia w stolarniach obróbki drewna, wiórów i trocin ponad produkcjęc dzienną.
- Palenia tytoniu oraz używania ognia odkrytego na strychach i w piwnicach.
- Rzucania nie zgaszonych niedopałków papierosów i zapałek do koszów na odpadki.
- Pozostawiania bez dozoru włączonych kuchenek gazowych, elektrycznych, piecyków żelaznych i innych urządzeń elektro-technicznych.
- Zakładania prowizorycznych instalacji elektrycznych oraz dokonywania napraw i przeróbek instalacji i urządzeń elektrycznych przez osoby nie posiadające do tego właściwych uprawnień.
- Włączania jednocześnie do sieci elektrycznej nadmiernej ilości urządzeń ogrzewczych i oświetleniowych oraz technicznych, których jednoczesne działanie może wywołać przeciążenie sieci i zapalenie się przewodów elektrycznych.
- Przechowywania butli ze sprężonymi i skroplonymi gazami bez należytego zabezpieczenia przed wstrząsami mechanicznymi i działaniem promieni słonecznych.
- Przechowywania w jednym pomieszczeniu butli z tlenem łącznie z butlami acetylenu lub wodoru, jak również innych substancji, których powinowactwo chemiczne może spowodować zapalenie się lub wybuch.
- Przechowywania karbidu w wilgotnych i niewietrzonych pomieszczeniach.
- Przechowywania płynów łatwopalnych nawet w małych ilościach w pobliżu palenisk gazowych, piecyków żelaznych, drzwiczek wyciorowych, blaszanych rur dymowych oraz silników spalinowych i elektrycznych.
- Spawania pomiotów na stołach i na podłogach nie zabezpieczonych ogniotrwale.
- Wykonania prac spawalniczych w odleglośi nie mniejszej niż 5 m od materiałów łatwopalnych lub niebezpiecznych w zetknięciu z ogniem.
- Przechoywania w spawalni materiałów łatwopalnych.
- Osłaniania żarówek, lamp biurowych papierem lub tkaniną.
III. OBOWĄZKI W WYPADKU POŻARU
- Zachować spokój i nie wywoływać paniki.
- Najbliższym sygnałem alarmowym zawiadomić pracowników o zaistniałym pożarze.
- Niezwłocznie zawiadomić telefonicznie lub w inny sposób:
a) najbliższą straż pożarną nr tel…
b) posterunek MO nr tel…
c) władze zwierzchnie nr tel… - Przy wezwaniu straży pożarnej podać:
a) gdzie się pali (dokladny adres)
b) co się pali (rodzaj zakładu, magazynu itp.).
c) rodzaj pożaru (mały, średni, duży, zewnętrzny, wewnętrzny itp.) d) czy jest zagrożone życie ludzkie. - Po zaalarmowaniu straży pożarnej, gasić pożar podręcznymi środkami gaśniczymi, znajdującymi się na miejscu pamiętając, że:
a) instalacji elektrycznej nie wolno gasić wodą, gaśnicami płynowymi i pianowymi (należy natychmiast wyłączyć prąd)
b) palące się urządzenia pod prądem oraz instalacje elektryczne gasić gaśnicami tetrowymi, proszkowymi, i śniegowymi, a z braku tychże — piaskiem
c) drzewo, węgiel, papier, szmaty itp. ciała stałe gasić wodą gaśnicami wszelkiego rodzaju oraz piaskiem
d) benzynę, naftę, oleje, smary, żywicę itp. gasić gaśnicami tetrowymi, proszkowymi i śniegowymi, a w razie ich braku — piaskiem
e) silniki spalinowe (motory benzynowe i ropne) gasić gaśnicami tetrowymi, proszkowymi, śniegowymi oraz piaskiem. - Z chwilą przybycia straży pożarnej wskazać miejsce pożaru, materiał) niebezpieczne ogniowo, najbliższe zbiorniki wodne itp. oraz podporządkować się kierownikowi akcji ratunkowej (komendantowi straży).
IV. POSTANOWIENIA KARNE
- Za nieprzestrzeganie niniejszej instrukcji oraz innych obowiązujących przepisów przeciwpożarowych bądź też za opieszałe lub niedbałe ich wykonywanie – grożą sankcje karne.