W latach 2020-2022 we wszystkich państwach Unii Europejskiej jest prowadzona kampania informacyjna pt. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową”.
Na poziomie ogólnoeuropejskim kampania jest koordynowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), a jej krajową edycję prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy. Patronat honorowy nad polską edycją kampanii objął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat problemów mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.
Grupy docelowe kampanii: pracodawcy z sektora prywatnego i publicznego oraz ich organizacje, pracownicy i ich organizacje, specjaliści BHP, działy HR oraz osoby indywidualne pracujące zdalnie.
Wydarzenia i publikacje planowane w ramach polskiej edycji kampanii będą dotyczyły: wpływu pracy przy komputerze, pracy siedzącej i pracy fizycznej na występowanie schorzeń mięśniowo-szkieletowych, ergonomii stanowisk pracy, profilaktyki schorzeń układu ruchu oraz rehabilitacji i powrotu do pracy po przebytych schorzeniach.
Więcej informacji o europejskiej kampanii: http://www.healthy-workpIaces.eu/pl
Cel kampanii
Celem kampanii jest podniesienie świadomości na temat środków i inicjatyw uwzględniających podejście oparte na uczestnictwie (tj. angażujących pracowników w zapobieganiu zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z pracą i zarządzanie tym problemem) oraz promowanie dbałości o zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego (np. przez działania promujące zdrowie prowadzone na poziomie miejsca pracy).
Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2020-2022
Informacje o kampanii Celem kampanii „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” na lata 2020-2022 jest szerzenie wiedzy o tym, że zaburzenia układu mięśniowo szkieletowego związane z pracą dotyczą wszystkich sektorów i miejsc pracy oraz że można im zapobiegać i zarządzać nimi. Dążymy do tego poprzez następujące cele strategiczne:
- Podniesienie świadomości na temat znaczenia zapobiegania zaburzeniom układu mięśniowo szkieletowego związanym z pracą przez przedstawienie faktów i danych liczbowych dotyczących narażenia na te zaburzenia i ich skutki.
- Promowanie oceny ryzyka zawodowego i proaktywnego zarządzania problemem zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą przez zapewnienie dostępu do zasobów nt zaburzeń układu mięśniowo szkieletowego, takich jak publikacje, narzędzia, wskazówki i materiały audiowizualne.
- Wskazanie, że zaburzenia układu mięśniowo szkieletowego stanowią problem dla wszystkich pracowników w wielu miejscach pracy oraz we wszystkich sektorach i że można im
z powodzeniem zapobiegać, m.in. poprzez dostarczanie przykładów dobrych praktyk. - Podniesienie wiedzy na temat nowych i pojawiających się zagrożeń i innych zmian związanych z zaburzeniami układu mięśniowo szkieletowego.
- Podniesienie świadomości na temat znaczenia reintegracji i utrzymania w pracy pracowników z przewlekłymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego oraz sposobu, w jaki można to osiągnąć w praktyce.
- Mobilizowanie i stymulowanie skutecznej współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami przez organizowanie spotkań i ułatwianie wymiany informacji, wiedzy i dobrych praktyk.
Dodatkowe informacje i materiały
Na stronie kampanii można znaleźć szereg materiałów informacyjnych, które pomogą w promowaniu i wspieraniu kampanii. Obejmują one:
- ulotkę zawierającą informacje o kampanii oraz broszurę na temat Konkursu Dobrych Praktyk pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”;
- prezentacje PowerPoint, plakaty i inne publikacje;
- zestaw narzędzi opracowany na potrzeby kampanii: porady dotyczące prowadzenia własnej kampanii i materiały, które można wykorzystać;
- najnowsze filmy z serii Napo na temat zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i filmy edukacyjne z tej serii;
- przewodnik dotyczący zagrożeń i mapowania ciała;
- bazę danych nt. instrumentów i narzędzi, materiały audiowizualne, studia przypadków i inne materiały dotyczące dobrych praktyk na szczeblu europejskim i krajowym;
- zaktualizowaną sekcję OSH Wikipedii dotyczącą zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego;
- serię arkuszy informacyjnych i infografik na tematy związane z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego;
- narzędzie wspierające prowadzenie rozmów na temat zaburzeń układu mięśniowo szkieletowego w miejscu pracy. Większość zasobów kampanii jest dostępna w 25 językach na stronie https://healthyworkplaces.eu.