Tatuaż robi się na całe życie. Polega to na umieszczeniu barwnika w skórze właściwej, co stanowi pewną ingerencję, wymagającą gojenia. Aby proces ten przebiegł prawidłowo, bez stanów zapalnych i innych negatywnych konsekwencji, należy starannie wybrać studio tatuażu oraz odpowiednio pielęgnować skórę ze świeżym wzorem. Co zrobić, by tatuowanie się było bezpieczne i nie niosło za sobą negatywnych konsekwencji dla zdrowia?
Jak wybrać salon tatuażu?
Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego salonu.
Pierwszym czynnikiem, na który zwraca uwagę większość osób, jest styl artysty, który można sprawdzić dzięki portfolio w Internecie lub studiu. Oczywiście jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na estetykę – pozwala także zminimalizować ryzyko wystąpienia konieczności usuwania wzoru, co bywa bolesne, kosztowne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Skorzystanie z usług sprawdzonego, cieszącego się renomą artysty to także długi termin oczekiwania i konkretny koszt. Jeżeli zrobienie tatuażu możliwe jest w danym studiu niemal od ręki i w wyjątkowo niskiej cenie – lepiej uważać, ponieważ może przełożyć się to na niską jakość wykonania. W razie wątpliwości można zasięgnąć opinii innych klientów danego salonu, na przykład za pośrednictwem grup na Facebooku.
Higiena
Po wybraniu artysty i przyjściu do studia, warto się po nim rozejrzeć. Powinna w nim panować ład, porządek i absolutna czystość. Dodatkowo tatuator powinien korzystać wyłącznie ze sterylizowanych maszynek oraz innego sprzętu. Warto zwrócić uwagę na to, czy zakładanie nowej pary rękawiczek czy otwieranie sterylnych igieł odbywa się przy kliencie. Jeżeli jakikolwiek aspekt dotyczący higieny i czystości budzi wątpliwości, najlepiej będzie podziękować za współpracę – w końcu stawką jest zdrowie i bezpieczeństwo.
W profesjonalnym studiu klient uzyska także wszelkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji tatuażu. Warto także zadawać pytania, szczególnie jeżeli jest to pierwszy wzór i nie wie się, jak postępować.
Jak dbać o świeży tatuaż?
Pierwsze elementy pielęgnacji tatuażu przeprowadzane są jeszcze w studiu – tatuator po zakończonej pracy zabezpiecza wzór, najczęściej za pomocą folii typu stretch oraz informuje, ile taki opatrunek należy nosić. Dzięki temu możliwe jest szybsze gojenie mikroskopijnych nakłuć skóry przy jednoczesnym zmniejszeniu strupa powstałego w procesie krzepnięcia krwi.
Oczywiście dokładna pielęgnacja zależy od rodzaju skóry i wzoru, jednak można wyróżnić pewne uniwersalne zasady:
- tatuaż należy często przemywać delikatnymi środkami, najlepiej bez mydła oraz pozbawionymi barwników i substancji zapachowych, mogących powodować reakcje alergiczne,
- świeży wzór powinien być często wystawiany na świeże powietrze, przy jednoczesnej dbałości o to, by nie uległ zanieczyszczeniu,
- warto stosować krem lub maść przyspieszającą gojenie się ran,
- świeżego tatuażu – będącego w istocie raną – nie należy dotykać. Bardzo łatwo można w ten sposób doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego,
- należy unikać opalania się oraz korzystania z basenu i sauny w trakcie gojenia wzoru,
- przez kilka pierwszych dni po wykonaniu tatuażu nie należy spożywać alkoholu – obniża on krzepliwość krwi, co może spowodować nieestetyczne „rozlanie się” wzoru.
Pierwszy miesiąc z nowym tatuażem należy traktować tak naprawdę jak okres rekonwalescencji i skupić się na dbałości o skórę. Następnie dobrze jest odwiedzić studio na kontrolę i ewentualne poprawki (część barwnika może zaniknąć w procesie gojenia, co jest stanem zupełnie naturalnym. Odpowiedni wybór studia oraz dbałość o tatuaż sprawią, że jego powstanie i gojenie się przebiegną w bezpieczny sposób, umożliwiając cieszenie się pięknym wzorem bez ryzyka dla zdrowia.
Wpis powstał we współpracy z serwisem zdrowy.wroclaw.pl.