Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo maszyn pracujących na terenie zakładu? Przegląd najlepszych rozwiązań

Podstawowym zagadnieniem pojawiającym się w kontekście automatyzacji przemysłu jest zapewnienie maksymalnego poziomu ochrony przed wypadkami z udziałem ludzi i maszyn. Trwająca właśnie czwarta rewolucja przemysłowa ma z jednej strony doprowadzić do zwiększenia wydajności, ograniczenia wpływu produkcji dóbr na środowisko i zmniejszenia zużycia zasobów, a z drugiej wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pracy zakładów. Realizacji ostatniego postulatu służą zaawansowanie rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo maszyn oraz ludzi (szczególnie operatorów). Eksperci RAControls przygotowali przegląd najlepszych tego typu rozwiązań.

Sterowniki przemysłowe GuardLogix

Zacznijmy od jednego z podstawowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo maszynowe, czyli sterowników GuardLogix marki Allen-Bradley od Rockwell Automation. Są to sterowniki przemysłowe wykorzystywane na potrzeby systemów bezpieczeństwa oraz służące sterowaniu pracą maszyn.

Podstawową funkcją sterowników GuardLogix jest kontrolowanie funkcji sterujących oraz funkcji bezpieczeństwa w ramach jednej platformy (sterowniki korzystają ze wspólnego środowiska programistycznego).

Wykorzystanie procedur autodiagnostycznych całego sprzętu, oprogramowania oraz sieci EtherNet/IP z protokołem CIP Safety, pozwala wykrywać wszelkie błędy wewnętrzne mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo maszynowe.

Eksperci RAControls rekomendują swoim klientom m.in. sterowniki Allen-Bradley GuardLogix 5580 oraz Compact GuardLogix 5380, które wyróżnia wysoka moc obliczeniowa. Dzięki wbudowanemu interfejsowi Gigabit Ethernet sterowniki umożliwiają o wiele szybszą reakcję i zapewniają lepsze parametry komunikacyjne jednostki centralnej.

Kolumny sygnalizacyjne

Celem stosowania kolumn sygnalizacyjnych jest przekazywanie operatorowi informacji na temat aktualnego stanu maszyny. Odbywa się to w formie sygnałów wizualnych, dzięki czemu na przeszkodzie w sprawnej komunikacji nie staje np. hałas panujący w hali produkcyjnej czy na magazynie.

Poszczególne kolory wyświetlane przez kolumnę sygnalizacyjną są przypisane do konkretnych komunikatów i mogą informować operatora np. o awarii, trwającej produkcji czy rekonfiguracji.

Szczególnie polecanymi kolumnami sygnalizacyjnymi są modele z rodziny Control Tower, a dokładnie Seria 856T marki Allen-Bradley. Te kolumny wyróżnia łatwość i szybkość montażu (w tym ułatwiony sposób podłączenia zasilania), wysoka niezawodność oraz znakomita funkcjonalność (istnieje tutaj możliwość instalacji do siedmiu modułów w obrębie jednej kolumny, jak i nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych).

Wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster

Wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster marki Allen-Bradley nie tylko istotnie poprawiają bezpieczeństwo maszynowe, ale także wpływają na podwyższenie poziomu ochrony operatora i innych osób pracujących w bezpośrednim zasięgu oddziaływania maszyny.

Wyłącznik odpowiada za fizyczne zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref zagrożenia. Odblokowanie ww. będzie możliwe dopiero wtedy, gdy operator znajdzie się w bezpiecznej strefie pracy maszyny – tę kwestię definiuje się indywidualnie dla każdego urządzenia i stanowiska pracy.

Dobiegometr HHB SafetyMan DT2

Kolejnym narzędziem wpierającym tworzenie bezpiecznego środowiska pracy dla maszyn oraz ludzi jest dobiegometr. Eksperci RAControls rekomendują zastosowanie dobiegometru SafetyMan DT2, czyli specjalistycznego urządzenia pomiarowego, które służy wykonywaniu pomiarów związanych z bezpieczeństwem maszynowym.

Pojęcie dobiegometru często pojawia się w kontekście zapewnienia prawidłowego dystansowania wyposażenia ochronnego, co z kolei ma związek z oceną zgodności maszyny z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Dobiegometr to urządzenie dedykowane mierzeniu realnego czasu zatrzymania elementów maszyny, które to mogą stwarzać zagrożenie dla operatora czy wyposażenia stanowiska pracy. Ponadto urządzenie symuluje zatrzymanie ruchu wraz z pomiarem jego czasu, wykorzystując do tego najczęściej aktywator w postaci mechanizmu z przesłoną (flagą) montowany na kurtynie świetlnej.

Więcej o zasadzie działania i zakresie zastosowania dobiegometru można przeczytać w artykule poświęconym zagadnieniu dystansowania wyposażenia ochronnego, który jest dostępny na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/dystansowanie-wyposazenia-ochronnego-wzgledem-zagrozenia/.

Jak wdrożyć rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo maszyn i ludzi?

Najważniejsze jest prawidłowe dobranie odpowiednich rozwiązań z uwzględnieniem specyfiki konkretnego zakładu, a następnie ich poprawna implementacja, uruchomienie oraz przeszkolenie z obsługi.

Taką kompleksową realizację inwestycji swoim klientom zapewnia RAControls, czołowy dostawca systemów automatyki przemysłowej i oficjalny dystrybutor rozwiązań marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation oraz dobiegometru firmy hhb Electronic.

Więcej o rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa maszynowego można przeczytać w artykule na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Bezpieczny dla zdrowia tatuaż – to proste!

Bezpieczny dla zdrowia tatuaż – to proste!

Tatuaż robi się na całe życie

Next
Podstawowe środki ochrony indywidualnej – co musisz wiedzieć

Podstawowe środki ochrony indywidualnej – co musisz wiedzieć

Bezpieczeństwo w pracy to podstawa — przekłada się na nie zarówno znajomość

You May Also Like