Wybierając odzież do mroźni lub chłodni ważne jest określenie poza temperaturą ile czasu pracownik przebywa wewnątrz i co tam robi. Czy jeździ wózkiem, czy przenosi skrzynki, a może siedzi i nie rusza się zbyt często.
W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844) do czego zobowiązuje zapis w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, z późn. zm.) pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi pracującemu w niskich temperaturach odzież ochronną, nakrycie głowy oraz środki ochrony kończyn dolnych i górnych.
Odzież ochronna
Kurtka, kombinezon, spodnie, bluza
Nakrycie głowy
Czapka, kominiarka, hełm ochronny z wyposażeniem dodatkowym.
Środki ochrony kończyn dolnych
Półbuty, kalosze, skarpety
Środki ochrony kończyn górnych
Rękawice ochronne
Prace w narażeniu na działanie niskiej temperatury stwarzają ryzyko dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracowników dlatego warto jest pamiętać o dostosowaniu odzieży roboczej do warunków atmosferycznych, w których pracownicy wykonują pracę.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.