Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Nadzór BHP na budowie – dlaczego jest tak istotny?

Menadżerowie firm budowlanych mają wiele na głowie. Muszą odpowiednio rozdzielić prace pomiędzy wykonawców, na bieżąco kontrolować przebieg prac, a także dopilnować, aby wszystko zostało zrobione na najwyższym poziomie. Istotna jest tutaj kontrola na każdym etapie, by móc wcześnie wyłapać ewentualne błędy i niedopatrzenia — istnieje wtedy szansa na to, że uda się jeszcze to naprawić. W ogromie obowiązków łatwo jest coś pominąć, a to, oprócz konsekwencji prawnych, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi pracowników, jeśli wydarzy się nieprzewidziany wypadek. W tym wpisie poruszymy kwestię nadzoru BHP na budowie oraz tego, dlaczego ten proces jest tak istotny. 

Nadzór BHP na budowie – jak przebiega ten proces? 

Nadzór BHP na budowie może wyglądać w różny sposób – zależy on w dużej mierze od tego, czego tak naprawdę oczekuje Klient. Podlegają pod niego na przykład audyty przeprowadzone przez profesjonalną firmę. Są one tworzone na podstawie wcześniejszej wizyty na budowie i kontroli problemowej, a ich częstotliwość ustala Klient. Niektóre przedsiębiorstwa z kolei decydują się na kompleksową usługę, polegającą na pełnej obsłudze, w jakiej skład wchodzi dostarczenie przez firmę zewnętrzną pracownika BHP posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Kontroluje on wtedy najważniejsze procesy przez cały czas trwania budowy, przez co zwraca uwagę na wszystkie niedociągnięcia, reagując na bieżąco. 

Jakie zalety wynikają z profesjonalnego nadzoru BHP na budowie? 

Profesjonalny nadzór BHP to nie tylko prawnie wymagany proces, ale także szansa na to, aby przedsiębiorstwo sporo zyskało. Poniżej przedstawiamy kilka zalet, jakie się z nim wiążą. 

  • Zwiększone bezpieczeństwo pracowników – największym plusem wynikającym z dobrze przeprowadzonego nadzoru BHP jest oczywiście zminimalizowanie ryzyka wystąpienia jakichś niespodziewanych wypadków. Dobre warunki w miejscu wykonywania swoich obowiązków powinny być podstawą – w końcu przecież nic nie jest ważniejsze, niż zdrowie i życie fachowców. 
  • Zminimalizowanie ryzyka zawodowego – warto podkreślić, że profesjonalnie przeprowadzony nadzór BHP wiąże się z wdrożeniem szeregu istotnych procedur, mających za zadanie identyfikację ryzyk występujących na konkretnych stanowiskach oraz – na ich podstawie – zastosowaniem środków prewencyjnych. 
  • Zwiększona efektywność pracy – kwestią bezsprzeczną jest to, że fachowcy, którzy czują się bezpiecznie, wykonują swoje obowiązki szybciej i lepiej. Nie jest to nic dziwnego – każdy, kto czuje, iż jego bezpieczeństwo jest odpowiednio zapewniane, posiada większą motywację do działania. 
  • Ochrona sprzętu – nietrzymanie się odpowiednich zasad bezpieczeństwa może skutkować sytuacjami, w jakich sprzęt używany na budowie zostanie trwale uszkodzony, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Jeśli można tego uniknąć, dlaczego by nie tego nie zrobić? 
  • Zgodność z przepisami prawnymi – istnieje wiele ustaw regulujących surowe przepisy prawa, mówiące o konieczności wdrożenia konkretnych środków bezpieczeństwa na budowie. Niestosowanie się do nich grozi wysokimi karami. 
  • Pozytywny wizerunek firmy – profesjonalny nadzór BHP sprawia, że przedsiębiorstwo buduje pozytywny wizerunek. 

Aby mieć pewność, że nadzór BHP na budowie zostanie przeprowadzony profesjonalnie, warto skorzystać z usług specjalistów. W B-service gwarantujemy najwyższą jakość usług, a dzięki specjalistycznej wiedzy, tworzone przez nas raporty i audyty uwzględniają wszystkie niezbędne kwestie. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Pomoc prawna dla startupów: Co warto wiedzieć przed założeniem własnej firmy?

Pomoc prawna dla startupów: Co warto wiedzieć przed założeniem własnej firmy?

Można mieć rewelacyjny pomysł na biznes, ale bez znajomości prawniczych

Next
Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy 2024

Dofinansowanie działań płatnika składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza konkurs na projekty dotyczące utrzymania

You May Also Like