Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Dom bez pozwolenia – kiedy można go zbudować i jaki projekt wybrać?

Do wybudowania domu nie trzeba zawsze ubiegać się o pozwolenie. Jest to możliwe w przypadku wybranych projektów domów jednorodzinnych. Jaki projekt domu nie wymaga uzyskania pozwolenia? Jakie formalności związane są z budową takiego domu?

Do wybudowania domu nie trzeba zawsze ubiegać się o pozwolenie. Jest to możliwe w przypadku wybranych projektów domów jednorodzinnych. Jaki projekt domu nie wymaga uzyskania pozwolenia? Jakie formalności związane są z budową takiego domu? Artykuł został opracowany przy współpracy z UArchitekta.

Jaki dom można wybudować bez pozwolenia?

Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły zmiany również w zakresie Prawa budowlanego. Od 3 stycznia 2022 roku istnieje możliwość budowy domu jednorodzinnego do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Warto przy tym zaznaczyć, że wartość 70 m2 odnosi się do powierzchni zabudowy domu jednorodzinnego, dlatego też powierzchnia użytkowa może być większa przy wyborze projektu domu z poddaszem albo projektu domu piętrowego. W internecie można aktualnie znaleźć gotowe projekty domów bez zezwolenia, które spełniają te wymogi.

Dodatkowo budowany dom może mieć maksymalnie do 2 kondygnacji, jego obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na którą go zaprojektowano, oraz musi być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe. Można także zrezygnować z kierownika budowy i dziennika budowy.

Rząd zapowiedział również, że wprowadzi przepisy pozwalające na budowę domów bez pozwolenia bez limitów dotyczących metrażu. Przepisy na razie nie weszły w życie.

Co zamiast pozwolenia na budowę domu?

Budowa domu bez pozwolenia nie oznacza, że na inwestorze nie ciążą żadne obowiązki. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z procedury zgłoszenia budowy.

Zgłoszenie budowy domu polega na przekazaniu do urzędu niezbędnej dokumentacji, w tym:
– projektu budowlanego domu
– oświadczenia o posiadaniu działki i dysponowania nią na cele budowlane
– oświadczenia, że dom jest budowany jedynie dla własnych potrzeb mieszkaniowych
– oświadczenia, że przejmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku braku kierownika budowy

Decyzja przy zgłaszaniu budowy ma formę braku sprzeciwu. Zgodnie z przepisami w przypadku zgłoszenia budowę można rozpocząć wtedy, gdy urząd nie zgłosi sprzeciwu w terminie do 21 dni, natomiast Polski Ład wprowadził przepisy, które wskazują, że do budowy można przystąpić od razu po przekazaniu dokumentacji.

Jaki jest koszt budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia?

Jeśli planowany jest dom bez pozwolenia 70m2 koszt inwestycji będzie zależny głównie od wybranego projektu, technologii budowlanej oraz kosztów wykończenia. Zwykle jest to wydatek około 300-350 tys. zł za stan surowy zamknięty.

Przykładowe koszty można sprawdzić na podstawie kosztorysów projektów domów dostępnych online.

Czy można przebudować dom bez pozwolenia?

W związku z przepisami dotyczącymi budowy domów bez pozwolenia pojawia się także często pytanie – czy można dobudować pokój bez pozwolenia do istniejącego już domu jednorodzinnego?

Przepisy wskazują, że pozwolenie na budowę nie jest konieczne w sytuacji, gdy prace budowlane nie prowadzą do powiększenia obszaru oddziaływania budynku. Wówczas konieczne jest jedynie dokonanie zgłoszenia z dołączonym do niego projektem domu.

W tym przypadku prace można rozpocząć w przypadku braku sprzeciwu w terminie do 21 dni.

Total
0
Shares
Comments 1
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Bezpieczne i szczelne przejścia przez ścianę dla kabli i rur

Bezpieczne i szczelne przejścia przez ścianę dla kabli i rur

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub przemysłową, z pewnością zależy Ci

Next
Instrukcja wypełniania OL-10

Instrukcja wypełniania OL-10

OL-10 to formularz stosowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w celu

You May Also Like