Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Czy można znaleźć marki, które są przyjazne dla środowiska?

Można znaleźć marki, które twierdzą, że są przyjazne dla środowiska, ale nie ma standardowej definicji. W niektórych przypadkach marki tworzą własne loga, które nie mają oficjalnego znaczenia. Dlatego to do konsumenta należy zrobić trochę badań, aby określić, czy produkt jest naprawdę zielony. Zwróć szczególną uwagę na opakowanie produktu. Czasami produkty przyjazne dla środowiska nie są dostarczane w zrównoważonych opakowaniach. Podczas zakupów zrównoważonych produktów, konsumenci powinni zadać sobie trzy pytania: czy opakowanie jest wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu?

Produkty zrównoważone

Wiele z najbardziej popularnych marek na świecie przyjęło zasady zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko. Na przykład torby Notabag są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i mogą być ponownie wykorzystane, a buty Allbirds są wykonane z włókien drzewnych i wełny. Farmy, które produkują produkty Allbirds, używają minimalnej ilości nawozów i polegają na opadach deszczu, aby ich procesy produkcyjne były jak najbardziej zrównoważone. Zrównoważone buty zmniejszają również wpływ na środowisko, ponieważ plastikowe sandały są trudne do recyklingu po użyciu i często kończą na wysypiskach śmieci.

Materiały przyjazne środowisku są bardziej podatne na recykling i bezpieczniejsze w użyciu, co oznacza, że stworzone z nich przedmioty będą przydatne przez kolejne dekady. Należy również wziąć pod uwagę ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery podczas produkcji, ponieważ zrównoważone produkty są tworzone tak, aby zminimalizować ten wpływ. Są one również zaprojektowane tak, aby były jak najłatwiejsze w recyklingu, więc nie stanowią problemu dla składowisk i spalarni. A jeśli szukasz przedmiotu, który mógłbyś dać w prezencie, zastanów się, czy nie szukasz produktu zrównoważonego.

Koncepcja “zielonego” została spopularyzowana poprzez social-shaming i ekspozycję w mediach. Zwiększenie świadomości społecznej na temat zrównoważonych produktów i firm sprawi, że będą one bardziej atrakcyjne dla świadomych ekologicznie konsumentów. W rezultacie zyskują one popularność w wielu sektorach – od produktów dla niemowląt po produkty kosmetyczne. W rzeczywistości zielone, zrównoważone produkty są poszukiwane we wszystkich branżach – od mody po finanse. Ten trend będzie się nadal rozwijał.

Oprócz mody i artykułów gospodarstwa domowego, zrównoważona moda to także zmiana sposobu życia i konsumpcji naszych zasobów. Używanie materiałów z recyklingu i innych zasobów odnawialnych zmniejsza zużycie energii i gazów cieplarnianych, które pochodzą z wydobycia materiałów pierwotnych. Innym przykładem jest odnawialna, czysta energia. Ten rodzaj energii wykorzystuje promienie słoneczne do tworzenia energii elektrycznej, natomiast energia wiatru wykorzystuje energię kinetyczną wiatru do generowania mocy mechanicznej. Ważne jest również, aby używać naturalnych tkanin i zmniejszyć ilość plastiku i innych materiałów, które są używane w produkcji.

Koncepcja “zielonej” mody zyskała również popularność wśród projektantów. Projektanci tacy jak Harry Barker stworzyli ekologiczne produkty, które łączą w sobie styl high-end z materiałami przyjaznymi dla środowiska. Podobnie Mara Hoffman przyjęła zrównoważone produkty. Wiele jej opakowań jest wykonanych z kartonu pochodzącego z recyklingu, a zamiast bawełny używa nawet konopi, które są bardziej trwałe i zrównoważone. Należy jednak pamiętać, że zrównoważony rozwój i produkty ekologiczne to nie to samo. Stworzenie ekologicznego produktu, który zadowoli klientów, wymaga pracy od samego początku.

Kraje przyjazne środowisku

W światowych rankingach najbardziej ekologicznych krajów wyróżnia się Austria, Kanada i Finlandia. Kraj ten inwestuje w gospodarkę odpadami i poprawę jakości powietrza. Wprowadził politykę redukcji odpadów plastikowych, ochrony lasów i ograniczenia ekspansji miast. Kraj ten zajmuje również wysokie miejsce w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności. Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce na liście najbardziej ekologicznych krajów. Kraj ten zajmuje wysokie miejsce w zakresie zmian klimatycznych, emisji zanieczyszczeń i warunków sanitarnych. Kraj ten poddaje również recyklingowi duży procent swoich odpadów, a jego rząd stara się przejść na recykling aluminium.

Szwajcaria konsekwentnie plasuje się w czołówce krajów przyjaznych środowisku. Jej celem jest wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych do 2022 roku. Wówczas do zasilania swojego społeczeństwa wykorzysta energię odnawialną i turbiny gazowe. Ponadto coraz więcej Niemców przechodzi na weganizm, co zmniejsza spożycie mięsa i emisję gazów cieplarnianych. Wielka Brytania ma drugi najniższy wskaźnik wzrostu CO2 na świecie i zajmuje pierwsze miejsce pod względem morskich obszarów chronionych.

Finlandia zajmuje wysokie miejsce pod względem zdrowia środowiskowego, dzięki niskiej gęstości zaludnienia i inwestycjom w odnawialne źródła energii. Planuje zwiększyć produkcję energii wiatrowej. Norwegia jest liderem we wprowadzaniu na drogi samochodów elektrycznych – szacuje się, że do 2050 roku 60% nowych pojazdów będzie miało napęd elektryczny. Oprócz wykorzystywania zielonej energii, Norwegia zobowiązała się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 30% w tym roku. W rzeczywistości kraj ten zajmuje ósme miejsce na świecie pod względem przyjazności dla środowiska.

Pomimo wysokich pozycji w światowych rankingach, potężne państwa nie są najlepsze we wdrażaniu polityki przyjaznej środowisku. Najbardziej przyjazne środowisku kraje uzyskują najwyższe wyniki w CCPI, podczas gdy potężne państwa uzyskują najniższe wyniki. Wynika to częściowo z ich niedawnej decyzji o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Jednak nowy prezydent cofnął tę decyzję. To powiedziawszy, nadal ważne jest wspieranie wysiłków krajów rozwijających się w zakresie wdrażania zrównoważonej polityki.

Finlandia to kolejny kraj, który zajmuje wysokie miejsce w światowych rankingach. Dzięki temu, że lasy i jeziora zajmują 88 procent jej terytorium, ma ona bardzo niską liczbę ludności. Niska liczba ludności pomaga w zapobieganiu zanieczyszczeniom. Kraj ten jest ważnym krajem leśnym i wymaga od zakładów papierniczych instalowania filtrów w celu zapewnienia przyjazności dla środowiska. Posiada liczne polityki środowiskowe i programy badawcze, które są poświęcone ochronie przyrody i zachowaniu jej zasobów. Kraj ten jest również największym na świecie rynkiem papieru z recyklingu.

Zrównoważone praktyki

Zrównoważony rozwój środowiska naturalnego odnosi się do polityk i praktyk, które przyczyniają się do długoterminowego wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na składniki społeczności, w tym na populację ludzką. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to minimalizację zużycia paliw kopalnych i innych zasobów oraz stosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych. Ponadto, zrównoważone praktyki mogą zmniejszyć ilość odpadów żywnościowych i innych problemów środowiskowych, takich jak zmiany klimatyczne, pozwalając jednocześnie na stosowanie lepszych praktyk biznesowych. Ponadto, te polityki i praktyki mogą również zwiększyć żywotność społeczności.

Zrównoważony rozwój ma wiele definicji i obejmuje kilka czynników, w tym kwestie środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Ponieważ niektóre wskaźniki są trudne do zmierzenia w krótkim okresie, firmy powinny skupić się na pięciu głównych wskaźnikach, aby ocenić, czy stosują zrównoważone praktyki. Po pierwsze, powinny ocenić swoją zgodność z międzynarodowymi zasadami zrównoważonego rozwoju. Po drugie, powinny ocenić wpływ swoich materiałów i procesów na środowisko i gospodarkę. Po trzecie, powinny monitorować ślad węglowy swoich produktów lub usług.

Promując zrównoważone praktyki, firmy mogą obniżyć wydatki i zwiększyć zyski. Oszczędności są realizowane poprzez optymalizację działania budynku i efektywność energetyczną. Ponadto, pracownicy stają się bardziej zaangażowani i dumni ze swojej pracy, gdy firma wspiera zrównoważone praktyki. Co więcej, świadomość ekologiczna może również zachęcać do innowacji. Na przykład, recykling może przekierować materiały ze śmietnika, zmniejszając ogólny rachunek za odpady. Poza tym, zmniejszenie powtarzających się rachunków pomaga firmom zmniejszyć ich ogólne koszty.

Zrównoważony rozwój ma wiele definicji. Nie wszystkie produkty ekologiczne są naprawdę “zielone”. Niektóre zielone produkty są zielone, ale nie spełniają definicji zrównoważonego rozwoju. Na przykład, niektóre produkty zielone nie są w rzeczywistości “zielone”. Mogą one wykorzystywać zasoby odnawialne, ale nadal wymagają energochłonnych procesów wysyłki. Podobnie, nie wszystkie działania ekologiczne są przyjazne dla środowiska. Łącząc te trzy pojęcia, zrównoważone firmy tworzą trwałe wartości ekonomiczne. Zrównoważone firmy biorą również pod uwagę potrzeby przyszłych pokoleń, a nie tylko dzisiejsze.

Kupowanie produktów uprawianych lokalnie, a nie importowanych, zmniejsza ślad węglowy i wspiera lokalnych rolników. Możesz również stosować praktyki rolnictwa ekologicznego, uprawiać żywność we własnym ogródku, a nawet sprzedawać nadmiar produktów sąsiadom. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na płacenie za ekologiczną żywność, spróbuj wyhodować własną. Istnieje wiele sposobów na uprawę żywności, która jest zarówno pożywna, jak i przyjazna dla środowiska. Możesz również wykorzystać skrzynki okienne lub przestrzeń na dachu. Pomoże Ci to również uzyskać dodatkowy dochód poprzez sprzedaż nadwyżki produktów.

Zielona technologia

Jeśli szukasz przyjaznych dla środowiska alternatyw dla zwykłych technologii, których używasz na co dzień, możesz chcieć zainwestować w zieloną technologię. Staje się ona coraz bardziej popularna, ponieważ konsumenci zdają sobie sprawę z ekologicznych korzyści płynących z nowych technologii. Możesz zainwestować w nietoksyczne środki czystości i wysokowydajne pojazdy elektryczne. Istnieje jednak kilka czynników, które należy rozważyć przed przejściem na zieloną technologię. Czytaj dalej, aby poznać różne sposoby na przejście na ekologię i zaoszczędzenie pieniędzy. Będziesz zaskoczony tym, jak bardzo zielona technologia może poprawić Twoje życie.

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na ekologię jest recykling. Przeciętny Amerykanin wyrzuca codziennie pięć funtów śmieci. Ale niektóre z tych śmieci nadają się do recyklingu i mogą być przekształcone w energię. Niektóre zielone technologie obejmują panele słoneczne i programowalne termostaty. Urządzenia te planują zmiany w środowisku wewnętrznym i zapobiegają marnowaniu energii, gdy nie ma Cię w domu. Oprócz zmniejszenia rachunków za energię, panele słoneczne mogą zmniejszyć ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania domu.

Kilka elementów zielonej technologii istnieje już od czasów rewolucji przemysłowej. W XIX wieku naukowcy zaczęli obserwować skutki działania zakładów przemysłowych spalających węgiel. Od tego czasu producenci starają się ograniczyć negatywne skutki zewnętrzne dla środowiska i zmienić swoje procesy produkcyjne tak, aby powstawało mniej odpadów. W rezultacie zdrowsza planeta i dobrze prosperujący biznes to tylko niektóre z korzyści płynących z zastosowania zielonej technologii. Czym więc jest zielona technologia i jak może pomóc Twojej firmie?

Pojęcie zielonej technologii stało się powszechne w dzisiejszym świecie. Wiele produktów i usług dostępnych na rynku jest przyjaznych środowisku. Zmniejszają one ilość odpadów, przetwarzają materiały i promują technologie mniej zanieczyszczające środowisko. Technologie te stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, a ludzie podejmują więcej wysiłków, aby ich domy były przyjazne dla środowiska. Zużywają mniej energii i redukują zanieczyszczenia, zmniejszając jednocześnie swój ślad węglowy. Z pewnością więc w najbliższej przyszłości zobaczysz ich więcej na rynku.

Wraz ze zmianami technologicznymi zmieniła się rola rządu. W coraz większym stopniu polityka publiczna musi zajmować się tymi kwestiami. Oprócz zapewnienia sektorowi prywatnemu warunków ramowych do rozwiązania tych problemów, od rządów coraz częściej wymaga się bezpośredniej interwencji w projekty z zakresu zielonych technologii. Ostatecznie rząd musi wykorzystać więcej instrumentów politycznych, aby promować zrównoważony wzrost gospodarczy i chronić naszą planetę. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jak zielona technologia wpływa na naszą gospodarkę. Najważniejsze pytanie brzmi: czy zielona technologia będzie miała pozytywny wpływ na środowisko?

Artykuł został stworzony we współpracy z ogrodzeniafarmerskie.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Szkolenia liderskie dla liderów i szefów

Szkolenia liderskie dla liderów i szefów

Jedną z propozycji Akademii Managera są szkolenia liderskie

Next
Ubezpieczenie wypadkowe – co trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie wypadkowe – co trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to rodzaj polisy, która w

You May Also Like