Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Misją portalu jest ukazanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i higieny pracy jakie wystepuje w zakładach pracy.

Skrzynki do gazu: poznaj najważniejsze zasady doboru i montażu skrzynki gazowej dla domu jednorodzinnego

Skrzynka gazowa jest jedynym elementem zewnętrznym, który świadczy o przyłączeniu budynku do sieci gazowej (w przypadku zasilania gazem płynnym będzie to również zbiornik naziemny lub pokrywa zbiornika podziemnego). Wielu inwestorów nie wie, czym należy się kierować przy wyborze skrzynki do gazu. Okazuje się, że obowiązujące w Polsce przepisy są stosunkowo liberalne. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Zajrzyjmy do przepisów

Kwestię stosowania i doboru skrzynek gazowych reguluje kilka aktów prawnych. Nadrzędne jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Należy się również zapoznać z warunkami technicznymi ustalonymi dla standardowych szafek gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa. Co ważne, przepisy nie nakładają obowiązku montowania skrzynek PSG. Mało tego: skrzynka wcale nie musi być klasycznie żółta – jej kolor można z powodzeniem dopasować do elewacji budynku.

Czy to oznacza, że obowiązuje pełna dowolność w wyborze skrzynki do gazu? Niekoniecznie. Doświadczenie uczy, że każdy inwestor przed zakupem skrzynki gazowej powinien przynajmniej skonsultować się z lokalnym oddziałem PSG i zapytać, czy upatrzony już model zostanie zaakceptowany przez tzw. gazownię.

Jakie wymiary powinna mieć skrzynka gazowa?

Tutaj również nie ma żadnych odgórnych wytycznych. Liczy się wyłącznie to, aby skrzynka gazowa pomieściła gazomierz, reduktor ciśnienia gazu oraz zawór główny gazu. Dostęp do tych elementów musi być swobodny w celu ich ewentualnej wymiany.

Dla gazomierza z reduktorem wystarczająca będzie skrzynka o standardowych wymiarach 60x60x25 cm. Z kolei dla zaworu gazu można zastosować skrzynkę o wymiarach np. 30x30x20/15 cm.

Pamiętajmy również, że skrzynka do gazu musi posiadać otwory wentylacyjne i zapewniać skuteczną ochronę wewnętrznych elementów przed czynnikami pogodowymi, gryzoniami czy intruzami (musi być zamykana na klucz).

Wymagane odległości

Przepisy narzucają obowiązek zamontowania zaworu głównego gazu w skrzynce umieszczonej na zewnątrz budynku, która może znajdować się przy ścianie, we wnęce ściennej lub – w przypadku budynków wielorodzinnych – w odległości nieprzekraczającej 10 metrów od zasilanego budynku.

W przypadku domów jednorodzinnych wygląda to nieco inaczej. Tutaj standardowo stosuje się skrzynkę gazową montowaną w linii ogrodzenia nieruchomości – za jej montaż zwykle odpowiada PSG. W takiej skrzynce można umieścić i gazomierz, i zawór główny oraz reduktor gazu. Jeśli jednak odległość skrzynki od budynku przekracza 10 metrów, to w takiej sytuacji potrzebna jest jeszcze jedna skrzynka zamontowana na elewacji budynku, w której znajdzie się zawór odcinający dopływ gazu do instalacji wewnętrznej.

Montując skrzynkę gazową należy również pamiętać, że ta, w której znajduje się zawór główny, umiejscowiona przy ścianie budynku lub we wnęce, powinna znajdować się w odległości minimum 0,5 metra od poziomu terenu oraz najbliższej krawędzi okna, drzwi lub innego otworu w budynku. Tyle teoria – w praktyce najlepiej jest zachować dystans minimum 1 metra.

W przypadku skrzynki, w której znajduje się gazomierz, wysokość montażu mieści się w zakresie od 0,3 do 1,8 metra. Warto natomiast wybrać taką wysokość, aby odczytanie zużycia gazu było jak najwygodniejsze.

Wymagania jakościowe

Przepisy nie regulują w żaden sposób kwestii jakości wykonania skrzynki gazowej. Musi to być skrzynka z materiału trudnopalnego, która uniemożliwia nalewanie się wody deszczowej do środka, wyposażona w otwory wentylacyjne.

Jak już wspomnieliśmy, kolor skrzynki to rzecz uznaniowa (choć warta uzgodnienia z PSG). Wymaga się natomiast, aby skrzynka gazowa miała oznaczenie „G” lub „GAZ”, jak i była wyposażona w uniwersalny zamek, który umożliwi jej otwarcie pracownikom gazowni czy służbom ratunkowym w razie nieobecności właściciela nieruchomości.  

Gdzie można kupić skrzynkę do gazu?

Solidne skrzynki gazowe, zarówno na gazomierze, liczniki gazu oraz całą niezbędną armaturę, znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX. Dostępne są modele ze stali (ocynkowane) i z laminatu, jak również szafki ozdobne. Pełną ofertę znajdziesz na stronie sklepu https://sorbex.pl/sklep/11-skrzynki-gazowe.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Zacznij od bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć o balustradach schodowych

Zacznij od bezpieczeństwa – co musisz wiedzieć o balustradach schodowych

Balustrady schodowe to nie tylko element estetyczny, ale przede wszystkim

Next
Praca dla Ubera

Praca dla Ubera

Chcesz zarabiać jako kierowca?

You May Also Like